با بتن پاش بیشتر آشنا شوید

در دستگاه بتن پاش از سیستم پیستونی استفاده شده است و سبب می شود که بتن یا ملات به واسطه همینطور سیستم روی سطح های مختلف پاشیده شود. میزان سرعت و فشار این دستگاه بالا بوده و سبب می شود که لایه ای متراکم روی سطح مورد نظر ایجاد شود.

یکی از کاربردهای مهم این دستگاه اجرای عملیات بتنی مثل ساخت مخزن های بتنی است. همینطور این دستگاه برای احداث سازه های بتنی و دیوارهای حائل نیز استفاده می شود. اینطور که مشخص است بتن پاش شاتکریت بر اساس وسعت کار و دسترسی به موا و وسایل و همینطور میزان پرت کار دسته بندی می شود. حد مقاومت فشاری بتن نیز متفاوت بوده و همینطور مواد افزودنی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بتن پاش ها به طور کلی در سبک های تر و خشک دسته بندی می شوند

همینطور دستگاهی با عنوان ملات پاش نیز وجود دارد که به صورت ماردونی و پیستونی دسته بندی شده است.

شهمه این موارد بخش مهمی از دستگاه بتن پاش را تشکیل می دهد.


بتن پاش چیست؟

بتن پاش یا شاتکریت بتن که عناوین دیگری مانند گان گریت نیز شناخته می شود از دسته دستگاه های مهم ساختمانی محسوب می شود. شاتکریت ها نوعی بتن مرکب شناخته می شوند و از ماسه و سیمان و همینطور خورده سنگ با دانه بندی های مناسب استفاده شده اند.

. این دستگاه ها به واسطه شیلنگ های لاستیکی و توسط فشار هوا و در اثر سرعت زیاد به شکل دینامیکی فشرده می شوند. از سوی دیگر دستگاه دارای لایه ای باربر و خودنگهدار بوده و شاخص بندی های خاص خود را دارند.

کسی که عملیات شاتکریت را انجام می دهد نازل من نامیده می شود.

یک سری خصوصیات جالب برای دستگاه بتن پاش دیده می شود که دانستن آن خالی از لطف نیست. مثلاً طرح اختلاط در واقع به نسبت آب به سیمان اشاره می کند. در مخلوط های شاتکریت خشک این میزان بین 0.3 الی 0.5 درصد و در شاتکریت های تر بین 0.4 الی 0.55 درصد اعلام شده است.

حداکثر اندازه سنگدانه ها در این دستگاه 20 میلی متر اعلام شده است. وضعیت افزایش تراکم نیز بین 2230 الی 2290 کیلوگرم بر متر مربع در نظر گرفته شده است.
از دیگر اصطلاحاتی که برای آن استفاده می شود افزودن دوده برای کاهش پرت کار یا هدررفت مصالح است.

بتن پاش تر چیست و چگونه عمل میکند؟

از آنجایی که بتن پاش ها مدل های مختلفی دارند. یکی از مدل ها مشهور به دستگاه بتن پاش تر است. دستگاه شاتکریت تر برای پروژه هایی که سطح مقاومت فشاری بتن بالا دارند استفاده می شود و وظیفه آن روکش کردن پایه های پل است. توانایی این دستگاه برای بتن پاشی دیوارهای بتنی تا ضخامت 50 سانتی متر ارزیابی شده است. سقف های بتنی نیز تا ضخامت 20 سانتی متر را پوشش می دهند.

در این روش به طور کلی از بتن های آماده استفاده می شود اما نیاز به یک سری مواد افزودنی نیز خواهد بود و ترکیب این موارد به دستگاه ملات پاش انتقال می یابد. این دستگاه به واسطه فشار هوای کمپرسور میتواند ملات را از طریق شیلنگ منتقل سازد. اپراتوری که برای این دستگاه استفاده شده است به واسطه نازل گاز می کند و عملیات بتن پاشی را انجام می دهد.

مثلاً اگر بخواهیم مشخصات فنی دستگاه بتن پاش تر را به شما اعلام کنیم شامل موارد زیر خواهد بود:

نیروی محرکه این دستگاه بین 7.5 الی 11 و ظرفیت خروجی آن نیز 9 الی 12 متر مکعب در ساعت اعلام شده است. وضعیت سایز دانه بندی نیز بین 0 الی 20 میلی متر بوده و قطر شیلنگ مصالح نیز ین 62 الی 82 ارزیابی شده است. هوای مورد نیاز نیز 8 تا 10 بار اعلام شده است و ابعاد آن 2 در 1 در 1.5 متر ارزیابی شده است.

وزن این دستگاه نیز 1400 کیلوگرم است. این دستگاه قابلیت های پمپاژ یا پاشش ترانشه، پاشش مواد نسوز، پاشش بتن تقویت شده و پوشش معدن و تونل و همینطور مصنوعات سنگی و ساخت استخر را برعهده دارد.

برای کار با دستگاه بتن پاش تر نیاز به یک سری متعلقات است که باید به دقت ارزیابی شود. گزینه اول شیلنگ مواد بوده که بین 1.5 الی 2.5 اینچ ارزیابی شده است. همینطور بست مد نظر است که بهتر است 4 اینچی باشد. دستگاه نیاز به سر نازل 1.5 الی 2.5 اینچی دارد. همینطور یک سری متعلقات شامل نازل فلزی و پمپ روغن کاری و شیلنگ هوا به همراه اتصالات شیلنگ هوا خواهد بود. دستگاه نیاز به کمپرسور هواساز دارد.

خوشبختانه طراحی دستگاه بتن پاش تر به صورتی است که چسبندگی خوبی بین بتن و میلگرد ایجاد می کند و بسیار مناسب برای آب بندی سطح است. همینطور سبب کاهش نفوذ پذیری در بتن نیز می شود. دقت داشته باشید که این دستگاه در هر پروژه ای استفاده نمی شود و برای شرایط خاص مناسب است.

بتن پاش خشک چیست و چه عملکردی دارد؟

حال که در خصوص بتن پاش تر صحبت کردیم و شرایط و موقعیت آن مشخص شد، وقتش رسیده کمی در خصوص بتن پاش خشک نیز اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهیم.

این دستگاه مقاومت مکانیکی بتن پایینی دارد به طور کلی در دستگاه های خشک، از مصالح سنگی درشت دانه استفاده نمی شود و برای ساخت روکش با ضخامت کمتر از 10 سانتی متر استفاده خواهد شد. دقت کنید که این دستگاه برای پروژه های تعمیرات بسیار مناسب هستند.

کیفیت دستگاه بتن پاش خشک بستگی به موارد مختلفی دارد. مثلاً مهارت اپراتور بسیار مهم بوده و همینطور سرعت نازل باید تنظیم شده باشد. از سوی دیگر وضعیت کنترل آب و تکنیک پاشیدن آن نیز بستگی به شرایط کار دارد.

نکته مهم دیگر در خصوص دستگاه بتن پاش خشک این است که بتن در داخل آن به صورت آماده اجرا نمی شود. یعنی نیاز است که ملات مورد استفاده برای تولید با درصد کمی از آب ترکیب شود. ملات می تواند شامل ماسه یا سیمان و همینطور سنگدانه ها باشد که به واسطه اپراتور داخل میکسر ریخته می شود و سپس به سمت دستگاه شاتکریت هدایت خواهد شد.

مصالح به واسطه فشار هوا برای پاشش روی سطح داخل شیلنگ انتقال می یابند. این رویکرد برای تامین آب مورد نیاز ساخت بتن در سر نازل شیلنگ از حلقه استفاده می کند. دقت کنید که این روال سبب می شود تا آب به مصالح اضافه شود. بتن ساخته شده به واسطه نظارت اپراتور روی سطح بتن پاش ریخته می شود.

قصد داریم مشخصات فنی یک دستگاه بتن پاش خشک را بررسی کنیم تا تفاوت آن با دستگاه بتن پاش تر مشخص شود.

میزان توان موتور برای دستگاه بین 2 الی 3 کیلووات در نظر گرفته می شود. ظرفیت خروجی آن نیز بین 3 الی 4 متر مکعب در ساعت اعلام شده است. این دستگاه سایز دانه بندی را بین 0 الی 8 میلی متر ارزیابی می کنند.

قطر شیلنگ مصالح نیز 38 الی 65 میلی متر اعلام شده است. هوای مورد نیاز در این دستگاه بین 4 الی 6 بار بوده و ابعاد آن نیز بین 1.5 در 0.8 در 1 اعلام شده است. وزن دستگاه نیز 300 کیلوگرم است. این دستگاه قابلیت پمپاژ برای پاشش ترانشه، پاشش مواد نسوز، پاشش بتن تقویت شده و همینطور گودبرداری و تثبیت خاک استفاده می شود.

این دستگاه شامل یک سری متعلقات مخصوص بوده که با هم بررسی می کنیم:

1-شینگ دستگاه باید بین 1.5 الی 2.5 اینچ ارزیابی شده است.
2- دستگاه نیاز به بست 4 اینچی دارد.
3-دستگاه می بایست کوپلینگ 2.5 اینچ داشته باشد.
4- سرنازل ها باید بین 1.5 الی 2.5 اینچ ارزیابی شده باشند.
5-نازل فلزی و شیر آب نازل باید به دقت اجرا شده باشد.
6- همینطور دستگاه نیاز به گریس پمپ دارد.
7- همینطور باید اتصالات شیلنگ هوا تهیه شود.
8-نیاز است که کمپرسور هواساز تهیه کنید.
9-در این دستگاه می بایست شیلنگ هوا و آب به همراه مخزن استفاده شود و پمپ آب یک اینچی نیاز خواهد بود.

از ویژگی های جالبی که برای بتن پاش خشک دیده می شود اینکه حمل و نق آن سان بوده و برای مسافت های طولانی مانند پروژه های معدن استفاده می شود. قیمت بتن پاش خشک به نسبت تر ارزانتر است.

تفاوت میان سیمان پاش با بتن پاش در چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که دستگاه ملات پاش یا دستگاه سیمان پاش چه فرقی با دستگاه بتن پاش می کند؟

دقت کنید که دستگاه سیمان پاش یا ملات پاش مثل دستگاه بتن پاش بوده و در ساختمان سازی از آن استفاده می شود این دستگاه برای اجرای سریع و دقیق سیمان و ملات روی دیوار استفاده می شود. در واقع شرایط کار به این صورت است که ملات با فشار بالا و به شکل پیوسته به صورت اسپری اجرا می شود.

راندمان کار با این دستگاه بالا بوده و پوشش مناسبی در مقاطع گوشه ها ایجاد می کند. این دستگاه برای سطوحی که دارای فرورفتگی و شکاف است استفاده می شود.

مدل های مختلفی از ملات پاش وجود دارد که شناخت آنها کمک می کند تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید:

  • ملات پاش ماردونی

این دستگاه برای انتقال مواد سیال و نیمه سیال و همینطور مواد خمیری و دوغاب استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های این دستگاه این است که حمل و نقل آسانی داشته و برای هوای مورد نیاز به وسیله کمپرسور تعبیه می شود.

کارکرد این دستگاه به این صورت است که اول نیاز است ملات برای آماده سازی در داخل میکسر ها قرار بگیرد و بعد از آن مواد مخلوط شده به واسطه روتورها و استاتور به شمت شیلنگ های خروجی هدایت می شود. زمانی که فشار پمپ به میزان کافی نباشد می توان استاتور ها را تنظیم کرد تا کمبود ها را جبران نماید.

یک سری متعلقات برای این مدل از ملات پاش ها مدنظر است. مثلاَ نیاز به شیلنگ ملات 1.5 اینچی خواهد بود و همینطور باید از کوپلینگ 1.5 اینچی استفاده شود. شیلنگ هوا نیز 10 میلی متر ارزیابی شده است. اتصالات شیلنگ هوا و شیلنگ اصلی نیز برای این دستگاه دیده می شود.

بتن پاش ماردونی

همینطور نیاز به اسلحه اسپری 38 میلی متری بوده و کمپرسور هوا و سوکت برق ورودی به تابلو نیز به صورت 32 آمپر اجرا می شوند. دقت کنید که دستگاه برچین روتور نیز روی کار اجرا می شود و گریس پمپ نیز وجود دارد.

جعبه ابزار نیز از دیگر مواردی است که برای دستگاه ملات پاش اجرا می شود. دستگاه دارای سر نازل های مختلفی است که به شکل اصولی اجرا می شود.

  • ملات پاش پیستونی
    نوع دیگری از ملات پاش وجود دارد که با سیستم پیستون کار می کند. این دستگاه جایگزینی برای بتن پاش خشک محسوب می شود و به طور کلی برای گودبرداری و تثبیت خاک مناسب است.

این دستگاه به این صورت کار می کند که برای پمپاژ مصالح نیازی به کمپرسور نبوده و پس از جایگیری مواد اولیه در دستگاه، پمپاژ توسط پیستون انجام می شود.

بعد از انتقال به واسطه شیلنگ، ملات ها خارج می شوند. پمپ مصالح به واسطه پیستون سرعت اجرای بالایی داشته . متعلقات آن نیز با دستگاه ملات پاش پیستونی کار می کنند.

در این دستگاه از شیلنگ هوا 10 میلی متر به همراه اتصالات شیلنگ هوا و شیلنگ اصلی استفاده شده است. دستگاه دارای اورینگ اتصالات خاصی بوده و همینطور سوکت برق ورودی به تابلو نیز برای آن ارزیابی شده است. دستگاه گریس پمپ و جعبه ابزار از دیگر مواردی است که ارزیابی می شود.


مزایای استفاده از بتن پاش

دستگاه بتن پاش از مهمترین مدل های ماشین آلات ساختمانی محسوب می شود. روش های اجرای بتن پاش به جای بتن معمولی آسانتر است و برای سطح های پیچیده استفاده می شود. این دستگاه برای سطوحی که دارای قوس هستند و بسیار دوار بوده کاربرد دارد. از بتن پاش ها در پروژه های مختلف مثل تثبیت شیب ها و تثبیت پوشش های محافظتی و همینطور پوشش ضد آتش استفاده می شود.

حتی این دستگاه برای کارهای هنری و تزئینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
این دستگاه شامل کاهش هدر رفت مصالح تا 5 درصد بوده و همینطور سرعت بالایی دارد. از سوی دیگر سطح مقاومت فشاری آن به نسبت بتن معمولی بیشتر است. در این حالت نیازی به استفاده از قالب برای اجرای بتن نخواه بود.

ساخت اشکال نامنظم و پیچیده هندسی به واسطه دستگاه بتن پاش صورت می گیرد و همینطور از یک سری الیاف فولادی استفاده شده و نصب توری در اجرای بتن نیز کاهش می یابد. پوشش سطوح نیز به شکل ناهموار زیر زمینی اجرا شده و تبدیل به سطوح صاف می شود.

در بهترین شرایط بتن پاش ها به شکل کاملاً دقیق و خاص اجرا می شوند و ساختاری که برای این دستگاه ها در نظر گرفته شده است خارق العاده هستند. از سوی دیگر بسیار دیده شده که دستگاه های بتن پاش می توانند با سیستم پاششی مدرنی که دارند سرعت کار را بیشتر کنند و رویکرد اجرایی خوبی را فراهم سازند. در سال های اخیر این موضوع به شکل کاملاً حرفه ای ارزیابی شده است.


عوامل موثر بر قیمت بتن پاش

اولین موضوع به این صورت است که تا چه میزان می خواهید بتن جابجا نمایید. دستگاهی که خریداری می کنید باید بر اساس میزان بتن شما انتخاب شود. دقت کنی که هرچه ظرفیت دستگاه بیشتر باشد در نهایت بر روی قیمت دستگاه تاثیر می گذارد.

ظرفیت بیشتر سبب می شود تا دستگاه ابعاد بزرگتری داشته باشد و به طور کلی قیمت آن نیز بیشتر شود.

مورد بعدی که روی قیمت بتن پاش تاثیر می گذارد این است که دستگاه می خواهد با چه نیرویی بچرخد؟ این موضوع به نوبه خود بسیار ارزشمند بوده و شاخص گذاری های مخصوص به خود را دارد. به هر حال مخزن دستگاه باید بچرخد و نیاز به نیروی خاصی دارد. برای اجرای آن نیاز به موتور برقی یا بنزینی بوده و همینطور موتورهای دیزلی نیاز است.

هر یک از این موتورها برای چرخش ها نیاز به نیروی خاصی دارند و هرچه سطح نیرو بیشتر باشد روی قیمت نیز تاثیر بیشتری می گذارد. به طور کلی دسترسی یا عدم دسترسی به نیروی برق روی قیمت دستگاه تاثیر می گذارد.

نوع چرخش دستگاه نیز مهم است. برخی از دستگاه ها دارای سه نوع دنده مخصوص هستند و برخی دیگر نیز شامل دنده های زیر و رولیک هستند که به صورت فشرده شده اجرا می شوند.


ورق دیگ باید به صورتی انتخاب شده باشد که سطح ضخامت آن تاثیر گذر بوده و به طور کلی اجرای مناسبی را در بر بگیرد. از سوی دیگر ورق هایی که ضخامت 3 میلی متری دارند به نسبت ورق هایی که ضخامت 5 میلی متری دارند متفاوت خواهند بود.


نوع جابجایی برای این دستگاه ها نیز به واسطه ساختاری که دارند ارزیابی می شوند و قیمت گذاری خواهند شد. دقت کنی که هدف از ساخت میکسرها جابجایی بتن در زمان گردش مخزن است. پس از این تجهیز نیاز به توانایی جابجایی خاصی خواهد بود.

به طور کلی لیست قیمت ها بر اساس تنوع میکسرها متفاوت بوده و بتن ریز های کم حجم در مدل های 120، 250 و 300 لیتر در زمان فعالیت متفاوت عمل می کنند.


جمع بندی

برای خرید بتن پاش نیاز است به موارد مختلفی دقت کنید. نوع سیستمی که برای دستگاه به کار رفته است بسیار پر اهمیت است همینطور سایز میکسر نیز متفاوت ارزیابی خواهد شد. از یاد نبرید که بتن پاش ها به طور کلی در دسته بندی های مختلفی قرار گرفته اند برخی از آنها به صورت کاملاً دقیق و اصولی ارزیابی شده اند.

موضوع دیگری که در خرید بتن پاش ها باید رعایت کنید این است که این دستگاه ها در سایز و سبک های خاصی اجرا می شوند. یعنی شما به واسطه سبک اجرایی می توانید نوع مخزن را به شکل حرفه ای در نظر بگیرید. از یاد نبرید که بتن پاش ها بر اساس سیستم های داخلی خود نیز دسته بندی می شوند و مواردی که سایز بزرگتری دارند معمولاً گران تر هستند.

استفاده از الیاف فولادی و کاهش استفاده از توری در اجرای بتن ها به طور کلی بخش مهمی از این دستگاه ها را شامل می شود. از سوی دیگر این دستگاه ها وضعیت پوشش سطوح ناهمواری نیز دارد که به نوبه خود باید بررسی شود.