بتن پاشیده چیست ؟

بتن پاشیده ،بتن یا ملاتی است که با فشارهوا وبا سرعت زیادروی سطح پاشیده می شود. مخلوط نسبتا خشک با نیروی حاصل از ضربه متراکم می شود و می تواند روی سطوح قائم یا افقی اجرا شود،بدون آنکه شره کند. این نوع بتن برای سازه های بتنی نازک یا دارای انحنا و تعمیرات سطحی بسیار مناسب است. خواص سخت شده بتن پاشیده به میزان زیادی به عملکرد شخص پاشنده بستگی دارد. جرم حجمی(وزن مخصوص) و مقاومت فشاری بتن پاشیده به مشابه مقاومت بتن معمولی وبتن پر مقاومت است. از سنگدانه با اندازه های تا ۱۹ میلی متر (۴/۳ اینچ) می توان در بتن پاشیده استفاده کرد .

روش های ساخت:

بتن پاشیده را می توان به روش تر یا خشک ساخت . در روش خشک،آمیزه ای از سیمان و سنگدانه مرطوب ، که از قبل با یکدیگر مخلوط شده اند به کمک هوای فشرده در طول یک شلنگ به جلو رانده می شود تا به افشانک برسند.آب در افشانک به مخلوط سیمان و سنگدانه افزوده می شودو تمامی اجزا ،که به خوبی با یکدیگر مخلوط شده اند،روی سطح پاشیده می شوند.

در روش تر ، تمامی اجزای تشکیل دهنده از قبل با یکدیگر مخلوط می شوند . هوای فشرده ، مخلوط را از طریق شیلنگ به افشانک منتقل می کند. در لحظه پرتاب مخلوط بر روی سطح ، هوای فشرده اضافه ای در افشانک دمیده می شود تا سرعت پرتاب را افزایش دهد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *