دستگاه شاتکریت چیست

  • دستگاه های شاتکریت به دو دسته تقسیم می شوند:

    1. دستگاه شاتکریت خشک پاش
    2. دستگاه شاتکریت تر پاش

توضیح کلی:

شاتکریت (Shotcrete) نوعی بتن متشکل از سیمان، ماسه و شن است که به کمک هوای فشرده در محل پاشیده شده و به علت بالا بودن سرعت و فشار بالا، به صورت دینامیکی فشرده می‌شود تا لایه ای متراکم، خود نگهدار و باربر ایجاد گردد.

نحوه عملکرد:

دستگاه ملات پاش دستگاهی است که ملات آماده شده اعم از ماسه، سیمان و سایر مصالح مصرفی را پس از منتقل شدن آن از میکسر اولیه به مخزن دستگاه بواسطه پمپ (رتور استاتور ) پمپ پیستونی به داخل شیلنگ ها پمپاژ نموده و پس از انتقال آن تا سرنازل به همراه بادی که توسط کمپرسور هوای تعبیه شده بر روی دستگاه وجود دارد بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود.

1- دستگاه شاتکریت خشک پاش:

در مکانیزم عملکرد این نوع دستگاه، مصالح خشک مانند: ماسه، سیمان و هرگونه مواد افزودنی مورد نیاز به صورت کاملا خشک از طریق قیف ورودی وارد قسمت رتور دستگاه می گردد و پس از وارد شدن در این قسمت به واسطه هوای فشرده شده به سمت شیلنگ خروجی هدایت می گردد و در قسمت نازل نیز آب به آن اضافه می شود و به وسیله نازل کار به سطح مورد نظر پاشیده می شود.

نکته: دستگاه های خشک پاش دارای چندین مدل مختلف می باشند اما در مجموع سیستم عملکرد آنها به شکل توضیح داده شده می باشد تنها با این تفاوت که، دانه بندی مصالح مصرفی و حجم خروجی باهم متفاوت هستند.

دستگاه های شاتکریت خشک

2- دستگاه شاتکریت تر پاش:

  • دستگاه ترپاش پیستونی
  • دستگاه ترپاش ماردونی

در دستگاه های تر پاش ابتدا مصالح مصرفی مانند: ماسه، سیمان و هرگونه مواد افزودنی مجاز وارد مخزن میکسر شده و مخلوط می گردد و پس از انتقال به مخزن دستگاه توسط سیستم (ماردونی-پیستونی) به داخل شیلنگ خروجی پمپاژ نموده و بعد از رسیدن ملات به سرنازل به واسطه فشار هوا به سطح مورد نظر توسط نازل کار پاشیده می شود.

نکته: دستگاه های تر پاش ظرفیت های مختلفی دارند.

دستگاه های شاتکریت تر

نتیجه:

در سیستم دستگاه خشک حمل مصالح بواسطه هوای فشرده انجام می شود ولی بر خلاف آن، در سیستم تر پاش حمل مصالح توسط پمپ (ماردونی – پیستونی) می باشد و باد صرفا جهت اسپری کردن مصالح کاربرد دارد و هیچ دخالتی در پمپاژ ندارد.

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

هیچ نظری وجود ندارد