ttbbiston

'''''' ۰۲۱-۵۵۲۷۸۲۴۲

تماس : دفتر مرکزی 02155278242

عنوان مطلب:

ضد حریق چیست

ضد حریق چیست

پوشش ضد حریق یا فایر پروف (Fire Proof) یعنی استفاده از ملات، رنگ و… در جهت محافظت از آتش سوزی ساختمان که بر روی سازه های فلزی یا بتنی اجرا می شود. این نوع پوشش ضد آتش نیازمند مشخصات دقیق و خاص برای مقاومت در برابر حریق می باشد.

پوشش ضد حریق یا فایر پروف (Fire Proof) یعنی استفاده از ملات، رنگ و… در جهت محافظت از آتش سوزی ساختمان که بر روی سازه های فلزی یا بتنی اجرا می شود.

این نوع پوشش ضد آتش نیازمند مشخصات دقیق و خاص برای مقاومت در برابر حریق می باشد.

کاربرد های ضد حریق

پوشش هاي ضدحريق (Fireproof Coating) برای محافظت از سازه های فلزی، چوبی و… در برابر آتش سوزی می باشد، که بابت بالا بردن مقاومت ستون ها یا اسکلت مورد نظر استفاده می گردند.

این نوع پوشش ها علاوه بر این که سازه های مورد نظر را پایدار میکنند، همچنین زمان بیشتری را برای عملیات نجات و گریز فراهم می سازند و از گسترش آتش بر روی دیوار ها جلوگیری می کنند.

انواع پوشش ضد آتش سوزی

  1. برای استفاده در منازل چوبی و مصنوعات چوبی
  2. در خانه هایی با اسکلت فلزی، استیل و گالوانیزه
  3. پوشش های پلی استر نانو جهت حفاظت در برابر حریق سطوحی مانند فرش، موکت، پرده، مبل و…
  4. ملات های ضد آتش برای به کار بردن حفاظت در برابر حریق جهت کاربرد در سطوح داخلی و خارجی، ساختمان، سازه های فلزی و بتنی و…

اهمیت این نوع پوشش برای سازه

در دنیای امروز پیشرفت های علمی و دستاورد های حاصل از آن دارای سمت و سویی است که ارتقاء ایمنی و کاهش خطرات را در جهت بهبود کیفیت محیط زندگی و حفظ جان انسان ها نوید می دهد.

شاید یکی از بزرگترین ترسهای بشر، به دام افتادن، سوختن و مرگ در آتش باشد. از این رو حریق به عنوان یک پدیده خانمان سوز، همیشه دامنگیر جامعه بشری بوده و خسارت های مادی و معنوی جبران ناپذیری را بر جای گذاشته است، بطوریکه انسان ها از قدیم به تناسب امکانات و شرایط، تلاش خود را به کار بسته اند تا به صورت همه جانبه آنرا مهار نمایند.

وظیفه اصلی پوشش های ضدحریق جلوگیری یا به عبارتی دقیق تر به تاخیر انداختن توسعه حریق و کاهش خسارات جانبی و مالی است.

ملات ضدحریق

ملات هایی که دارای خاصیت ضد آتش سوزی هستند می تواند به عنوان یک متریال کاربردی جهت جلوگیری از اثرات مخرب آتش در ساخت سازه های مختلف استفاده شود.

عملکرد مصالح مختلف ساختمانی در برابر آتش متفاوت است و این مسئله یکی از معیار های انتخاب آنها به حساب می آید. در صورتی که یک سازه مقاومت لازم در برابر آتش سوزی را نداشته باشد باید با استفاده از روش های مقاوم سازی از سازه محافظت نمود.

تعداد کمی از عناصری که در پوسته زمین موجود هستند به عنوان مواد ضد حریق شناخته شده اند که اگر این مواد به درستی ترکیب شوند این قابلیت را دارند که در برابر آتش سوزی عملکرد مناسبی انجام داده و بسیار مقاوم باشند. مواد عایق در صورت ترکیب، مکانیزم آنها به گونه ای می شود که هم عایق بوده و هم جاذب انرژی باشند.

ملات ضد آتش سوزی به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای حفاظت از انواع سازه های فلزی و همچنین بتنی در برابر حریق قابل استفاده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button