ttbbiston

'''''' ۰۲۱-۵۵۲۷۸۲۴۲

عنوان مطلب:

معرفی دستگاه شاتکریت

صفحه بندی مطالب آموزشی :

لیست مطالب آموزشی:

معرفی دستگاه شاتکریت

اشتراک گذاری این مطلب

معرفی دستگاه شاتکریت

دستگاه شاتکریت که از آن به عنوان دستگاه بتن پاشنده نیز یاد می شود، به دلیل کارایی فوق العاده که دارد در صنعت ساختمان سازی توانسته است توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند. شاتکریت یا همان بتن پاشنده فرایندی است که در آن بتن بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود و لایه ای متراکم ایجاد می کند. به کار گیری این دستگاه سبب می شود بتن با فشار و سرعت بالایی در محل مورد نظر پاشیده شود. این دستگاه قابلیت آن را دارد سرعت هیدراسیون سیمان را به مقدار زیاد افزایش دهد.

دستگاه شاتکریت چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع دستگاه بتن پاششی شامل کدام است؟ قیمت پیشنهادی برای خرید این نوع از دستگاه ها چقدر است؟ مهمترین باید و نبایدها برای خرید دستگاه بتن پاشنده مناسب چیست؟ در ادامه در نظر داریم اطلاعات مفیدی را در مورد کارایی این نوع از دستگاه ها در اختیار شما قرار دهیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر برای خرید این نوع از دستگاه با ما در تماس باشید.

دستگاه شاتکریت که از آن به عنوان دستگاه بتن پاشنده نیز یاد می شود، به دلیل کارایی فوق العاده که دارد در صنعت ساختمان سازی توانسته است توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند. شاتکریت یا همان بتن پاشنده فرایندی است که در آن بتن بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود و لایه ای متراکم ایجاد می کند. به کار گیری این دستگاه سبب می شود بتن با فشار و سرعت بالایی در محل مورد نظر پاشیده شود. این دستگاه قابلیت آن را دارد سرعت هیدراسیون سیمان را به مقدار زیاد افزایش دهد.

انواع روش های اجرای شاتکریت

بطور کلی شاتکریت یا (بتن پاشیده) به دو دسته کلی از نظر روش اختلاط تقسیم می گردد:

 • شاتکریت مخلوط مرطوب (تَر) – Wet Mix Shotcrete
 • شاتکریت مخلوط خشک – Dry Mix Shotcrete 

در روش دستگاه شاتکریت خشک همه ی مصالح مورد نیاز به داخل لوله توسط دستگاه شاتریک منتقل می شود. آب مورد نیاز برای مخلوط کردن مصالح نیز در حین خروج از سر نازل اضافه می شود. به دلیل اینکه مصالح با سرعت بالایی از نازل خارج می شوند، فرایند پاشیده شدن در کوتاهترین مدت زمان انجام می شود. البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع ممکن است آب با دانه های سیمان برخورد نکند و برخی از دانه ها به خوبی هیدراته نشوند.
به همین دلیل برای استفاده از این روش محدودیت خاصی موجود است. از روش دستگاه شاتکریت خشک معمولا برای عملیات تثبیت در محیط هایی استفاده می شود که ضخامت کمتر از ۱۰ سانتیمتر باشد. ممکن است بپرسید با توجه به این محدودیت کارایی روش دستگاه شاتکریت خشک چیست؟ از اصلی ترین دلایل استفاده از این روش می توان موارد زیر را نام برد:

 درخواست هزینه ی کمتر
• داشتن مقاومت بالا
• اشغال فضای کمتر در حین اجرا
• انعطاف پذیر بودن

در برابر روش شاتکریت خشک، روش شاتکریت تر موجود است. که برای پروژه هایی با حجم بیشتر می توان به خوبی از مزیت آن استفاده کرد. در این فرایند ابتدا مخلوط آماده می شود و سپس در دستگاه ملات پاش قرار می گیرد. این امر سبب ایجاد لایه هایی با ضخامت بیشتر می شود. از روش شاتکریت تر می توان برای اجرای روش شاتکریت خشک در دیوارهایی با ضخامت ۵۰ سانتیمتر نیز استفاده کرد. سابقه ی اجزای روش شاتکریت خشک زیاد است. هر یک از این فرایندها با توجه به شرایط موجود، کارایی منحصر به فردی دارند. ناظر پروژه می تواند با ارزیابی شرایط بهترین روش را در اولویت قرار دهد.

انواع دستگاه شاتکریت

تفاوت دستگاه شاتکریت تر و خشک

مهمترین تفاوت روش شاتکریت خشک و تر چیست؟ در ادامه در نظر داریم به برخی از تفاوت های اصلی این دو روش بپردازیم:

تفاوت هاشاتکریت خشکشاتکریت تر
هزینه خریداری دستگاهکمزیاد
هزینه نگهداری دستگاهزیادکم
ایجادگردو غبارزیادکم
پرتیحداکثر۳۰درصدبین۵تا۱۵درصد
کیفیت برجاقابلیت تغیرات زیادثابت
مسافت قابل انتقالحداکثر۵۰۰مترحداکثر۲۰۰متر
کاربردحجم کار کمحجم کار بالا
اپراتورینیاز به مهارتنسبتا اسان

با توجه به تفاوت بین این دو روش، می توانید بهترین شرایط را در اولویت قرار دهید. معمولا افرادی که در حوزه ی ساختمان سازی فعالیت دارند، با تجربه ای که کسب کرده اند، می توانند شرایط ایده آلی را برای استفاده از این دستگاه ها در نظر بگیرند.

کاربرد دستگاه شاتکریت

مهمترین کاربرد دستگاه شاتکریت چیست؟ دستگاه های بتن پاششی کاربرد بسیار زیادی دارند. امروزه به کار گیری روش های نوین سبب شده است که عملکرد این نوع از دستگاه ها بهبود یابد. از اصلی ترین کارایی آنها می توان موارد زیر را ذکر کرد:

• تونل‌ها
• سدها
• قابل اجرا در انواع سطوح زمین
• استخرهای شنا
• پارک‌های مختلف
• سطوح نسوز
• گنبدها
• قابل استفاده در سازه‌های بزرگ
• قابل استفاده برای پوشش دیوارها

حجم و ابعاد این نوع از دستگاه ها متفاوت است. به منظور افزایش مقاومت بتن در برابر عوامل مختلف معمولا لازم است از تورهای فلزی یا مش استفاده شود. این عمل می تواند مقاومت بتن را افزایش دهد. استفاده از شاتکریت هم از لحاظ زمانی و هم هزینه ی پرداختی می تواند بسیار به صرفه باشد. به همین دلیل در ساختمان سازی توانسته است نقش بسیار مهمی داشته باشد.شاتکریت تر ی خشک هر دو راه حل مناسبی برای بتن پاشی در نظر گرفته می شوند.

مزایا و معایب روش شاتکریت خشک

شاتکریت خشک مزیت های خاص خود را دارد. به همین دلیل در پروژه های گوناگون از این روش استفاده می شود. این روش از روش شاتکریت تر، قدمت بیشتری دارد. از مهمترین مزایای آن می توان موارد زیر را نام برد:

• داشتن مقاومت زیاد
• هزینه بسیار کم برای تمیزکاری
• هزینه ی کم برای نگهداری از دستگاه
• قابلیت اجرا در محیط های مختلف
• نیاز به تجهیزات بسیار کم به منظور اجرا
• پایین بودن میزان آب به سیمان در این روش

این نوع از دستگاه ها قابلیت این را دارند که سطح ناهموار را صاف کنند. و به راحتی همه ی حفره ها را کاملا از بین ببرند.

معایب شاتکریت خشک

روش شاتکریت خشک با همه ی مزایای خوبی که دارد، عاری از عیب نیست. این نوع از دستگاه به دلیل داشتن برخی از کارایی نامطلوب معمولا در برخی از پروژه ها پیشنهاد نمی شود. به عنوان مثال چون حاوی جریان برق ساکن هستند، استفاده از آن می توان در محیط های خاص، دردسرساز شد. از اصلی ترین معایب این نوع از دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

• داشتن گردوغبار زیاد
• افزایش احتمال ایجاد خطا در اختلاط
• دخالت شدید عوامل انسانی

دستگاه های بتن پاششی خشک به دلیل اینکه گرد و خاک زیادی در محیط ایجاد می کنند، نیازمند نکات ایمنی بسیار زیاد در حین کار است. از سوی دیگر به دلیل اینکه مکانیزم خاصی در حین اختلاط مد نظر نیست، احتمال خطا نیز بیشتر خواهد بود.

مزایا و معایب دستگاه شاتکریت تر

روش شاتکریت تر دارای مزایا فوق العاده است به همین دلیل توانسته توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند. برای آنکه بتوانید به بهترین شکل از این روش استفاده کنید لازم است شرایط موجود را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. در این صورت از عملکرد دستگاه به خوبی راضی خواهید بود. از اصلی ترین مزیت انتخاب روش بتن پاشنده تر می توان موارد زیر را نام برد

 1. دقت بالا برای اختلاط
 2. سرعت اجرای بسیار زیاد
 3. داشتن گردوغبار کمتر
 4. پرتی کمتر در حین عملیات
 5. قابل استفاده در سازه‌هایی با شکل نامنظم
 6. افزایش قابل ملاحظه ای در ضخامت لوله‌های بتنی
 7. مناسب در محیط‌های خورنده
 8. داشتن قدرت چسبندگی بهتر در مقایسه با میلگرد
 9. آب بندی مناسب

دقت اختلاط در این نوع از دستگاه ها زیاد است. این امر نیز در کیفیت نهایی کار می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. با به کارگیری آنها، از آب بندی مناسب برخوردار خواهید بود. از آنجایی که مکانیزم ویژه ای در این دستگاه ها دنبال می شود، گرد و غبار بسیار کمتری ایجاد می شود. این امر برای افرادی که از آن استفاده می کنند، بسیار مفید است. در صورتی می توانید از همه ی مزایای یاد شده به خوبی بهره مند باشید که نمونه های اصل و با کیفیت دستگاه بتن پاششی را در اولویت قرار دهید.

معایب دستگاه شاتکریت تر

ستفاده از روش شاتکریت تر با همه ی مزایای خوبی که دارد، عاری از عیب نیست. به همین دلیل باید متناسب با شرایط موجود، امکانات این نوع از دستگاه ها به خوبی مورد بررسی قرار گیرد. از مهمترین معایب این نوع از دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

• هزینه درخواستی زیاد برای خرید دستگاه و تامین نیروهای انسانی
• داشتن مقاومت پایین
• کم بودن فاصله از محل اختلاط مصالح تا محل اجرا
• محدود بودن زمان سخت شدن
• محدود شدن زمان برای اجرای عملیات

بتن پاشنده ی تر معمولا هزینه ی بیشتری را برای خرید درخواست می کند. به همین دلیل بودجه ی کافی برای خرید آنها نیست. همچنین استفاده از آنها در برخی از پروژه ا به دلیل اینکه مقاومت اولیه ی این نوع از دستگاه ها کم است، پیشنهاد نمی شود. زمان سخت شدن مواد نیز محدود می باشد و این عمل مشکلاتی را در اجزای پروژه ی را محدود می سازد.

مشخصات فنی دستگاه شاتکریت

در بررسی مشخصات این نوع از دستگاه ها دو فاکتور مهم موثر است که شامل موارد زیر می باشد:
طرح اختلاط شاتکریت: با توجه به طرح اختلاط یا به عبارت دیگر نحوه و همچنین نسبت مخلوط، مشخصات این نوع از دستگاه ها متفاوت است. شما باید متناسب با میزان مواد مخلوط، آنها را خریداری کنید.

طلاعات کامل در مورد مشخصات این نوع از دستگاه ها درج می شود. هر چه مشخصات فنی شاتکریت با شرایط پروژه مطابق باشد در این صورت کارایی آن نیز بهتر خواهد بود. به منظور ایجاد لایه ای با توان استحکام بالا لازم است است دستگاه های مناسب را خریداری کنید.

نحوه ی اجرا: از عواملی که در کیفیت کار با دستگاه شاتکریت تاثیر گذار است می توان موارد زیر را نام برد

• اپراتور
• نحوه ی پاشش
• سرعت نازل

زمانی که اپراتور تجربه ی کافی دارد در این صورت میزان بتن پاشی نیز با شرایط مطلوب اجرا می شود. استفاده از مواد اولیه ی مناسب و نحوه ی پاشش نیز از مهمترین فاکتورها می باشد. لازم به ذکر است که اگر اپراتور در اختلاط بتن اصول لازم را رعایت نکند در این صورت بتن چسبندگی کمتری خواهد داشت و این امر در خواص آن تاثیر گذار است.

دلایل اهمیت استفاده از شاتکریت

استفاده از دستگاه شاتکریت فواید بسیار زیادی دارد به همین دلیل توانسته است در اولویت بسیاری از افراد باشد. از اصلی ترین فواید استفاده از آن می توان موارد زیر را نام برد:

– مایع بودن: شاتکریت قابلیت این را دارد در ساخت استخرهای شنا و سایر سازه های آبی مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل مایع بودن مصالح اولیه، هم وزن سبکی دارد و هم به راحتی می توان آن را اجرا کرد.
– دوام بالا: بتن پاشی با استفاده از این دستگاه، دوام بیشتری دارد. برای بارها و بارها این روش آزمون خود را پس داده است و از کیفیت آن کاملا مطمئن هستیم. اگر شرایط مطلوبی در محیط باشد، بتن پاشی اجرا شده با استفاده از آن می توان برای دهه های مختلف، پایدار و مقاوم باشد.
– عدم نیاز به قالب: با استفاده از روش شاتکریت دیگر نیازی به قالب گیری نیست.
– صرفه جویی در وقت و هزینه: به کارگیری دستگاه های شاتکریت به شما اجازه می دهد هم در هزینه ی نهایی و هم در زمان صرف شده برای بتن پاشی، به مقدار زیاد صرفه جویی کنید.
– مواد افزودنی: در روش شاتکریت می توانید مواد مختلف را با هم ادغام کنید. مقدار آب به کار رفته در این روش نیز با توجه به میزان مواد مختلف، متغیر است.
– آسان بودن استفاده از آن: شاتکریت قابلیت این را دارد به هر مکانی پاشیده شود. به همین دلیل در مناطقی که دسترسی به آنها آسان نیست، می توان به راحتی از این روش استفاده کرد. مهم نیست سطح مد نظر ما چگونه است. شاتکریت قابلیت اجرا بر روش سطوح صاف، گود و … را دارد.

خرید دستگاه شاتکریت

برای خرید دستگاه شاتکریت می توانید همین اکنون با ما در تماس باشید. اطلاعات کامل در مورد مشخصات دستگاه و امکانات آن در وب سایت رسمی ما درج شده است. ما گزینه ی خرید آنلاین دستگاه شاتکریت را برای شما فعال کرده ایم تا در هر جای کشور که حضور دارید بخواهید به راحتی ثبت سفارش خود را تکمیل کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به توضیحات بیشتر برای خرید و ثبت سفارش، تردید نکنید با ما در تماس باشید. از مهمترین مزیت انتخاب ما برای خرید این دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

• کیفیت عالی

• گارانتی بازگشت کالا

• قیمت مناسب و معقول

• امکان خرید آنلاین

• دریافت مشاوره ی لازم

• پشتیبانی آنلاین

• خدمات بعد از فروش

ما اینجا هستیم تا شما بتوانید از کیفیت و دستگاه بتن پاشنده راضی باشید. به همین دلیل گارانتی فروش را در اختیار شما قرار داده ایم. در لیست فروش ما، برند  مدل های مختلفی از این دستگاه موجود است. کارایی هر یک از آنها نیز متفاوت است. به همین دلیل هزینه ی درخواستی نیز متغیر می باشد.

در صورتی که در انتخاب خود دچار تردید هستید، میتوانید با ما در تماس باشید و راهنمای لازم را به دست آورید. همکاران ما اطلاعات  کامل در مورد عملکرد هر یک از دستگاه ها در اختیار شما قرار خواهند داد. در حال حاضر استفاده از این دستگاه ها در صنعت ساختمان سازی از اهمیت زیادی برخوردار است. دستگاه شاتکریت به دلیل داشتن کارایی مطلوب نیز توانسته است فروش بالایی به دست آورد.

نکات ایمنی دستگاه شاتکریت

برای استفاده از دستگاه شاتکریت لازم است چه نکات ایمنی را در اولویت قرار دهیم؟

برای استفاده از این دستگاه لازم است برخی از نکات مربوط به اجرا و استفاده از بتن پاششی را جدی بگیرید. این امر هم می تواند کیفیت نهایی کار را مطلوب سازد و هم از ایجاد هرگونه مشکل جلوگیری خواهد کرد. به عنوان مثال در روش شاتکریت خشک احتمال منفجر شدن وجود دارد زیرا این نوع از دستگاه ها حاوی الکتریسیته ی ساکن هستند. به همین دلیل باید در محیط هایی که شرایط کافی برای منفجر شدن آنها فراهم است تاکید می شود این نوع از دستگاه ها انتخاب نشود.

برای به کارگیری این دستگاه ها به دلیل محیط قلیایی که ایجاد می شود، حتما از ماسک استفاده کنید زیرا با گذر زمان، ممکن است گرفتار آسیب های جدی باشید. پیشنهاد می شود عینک های آب پاش یا برف پاکن را در اولویت قرار دهید. به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی در محیط زیست پیشنهاد می شود که شیرابه های شاتکریت را با آب آهک و زاج سفید با مخلوط کنید. حتما از لباس های یکپارچه استفاده کنید تا از پاشیدن شدن سیمان به پوست جلوگیری کنید. لازم به ذکر است سنگدانه هایی که از روی سطح کار پس زده می شوند، می توانند به چشم و اعضای بدن آسیب بزنند. به همین دلیل باید اقدامات لازم برای استفاده از این دستگاه ها به خوبی رعایت شود.

قیمت دستگاه شاتکریت

قیمت دستگاه شاتکریت چقدر است؟ هزینه ی درخواستی برای خرید این دستگاه ثابت نیست و با توجه به عوامل مختلف، می تواند متغیر باشد. برای خرید بتن پاشنده ی مرغوب و با کیفیت حتما مراکز معتبر را در اولویت قرار دهید تا بتوانید از کارایی این دستگاه، راضی باشید. قرار است یک بار دستگاه شاتکریت خریداری شود و برای مدت زمان طولانی از کارایی آن استفاده کنید، به همین دلیل حتما نمونه های اصل را در اولویت قرار دهید. در حال حاضر شرکت های مختلفی در حوزه ی تولید این نوع از دستگاه ها فعالیت دارند. با توجه به برند دستگاه خریداری شده، هزینه ی درخواستی نیز متفاوت است. از جمله عوامل موثر در قیمت دستگاه شاتکریت می توان موارد زیر را نام برد:

• نوع دستگاه
• کارایی آن
• اصل بودن
• دارا بودن امکانات مختلف
• ظرفیت آن
• قدرت موتور

هر یک از عوامل یاد شده می تواند در قیمت نهایی دستگاه تاثیر گذار باشد. به منظور استعلام قیمت بتن پاشنده می توانید همین اکنون با ما در تماس باشید و راهنمایی لازم را به دست آورید. ما در تلاش هستیم که هزینه ی مناسبی را برای خرید به شما پیشنهاد دهیم. هرگاه هزینه ی بسیار کمتری از قیمت استاندارد در بازار به شما پیشنهاد شد در این صورت به کیفیت دستگاه مشکوک باشید. متاسفانه سودجویان بسیاری در بازار هستند که با ترفندهای مختلفی به دنبال فریب افراد هستند. آنها قیمت بسیار کمتری برای فروش بتن پاشنده به شما پیشنهاد می دهند تا از این طریق بتوانند توجه شما را به سوی خود جلب کنند. دستگاه های نامرغوب و بی کیفیت در کوتاه مدت کارایی خود را از دست خواهند داد. از سوی دیگر به دلیل خرابی های محدود، هزینه ی گزاف درخواست می کنند.

عوامل موثر در خرید دستگاه شاتکریت

برای خرید دستگاه شاتکریت لازم است برخی از باید و نبایدها را جدی بگیرید. در این صورت می توانید از کیفیت و کارایی دستگاه خریداری شده راضی باشید. هرگونه سهل انگاری برای خرید این دستگاه می تواند هزینه ی پرداخت شده را به باد دهد. از جمله مهمترین فاکتورها برای خرید دستگاه بتن پاششی مناسب می توان موارد زیر را نام برد:

o اطلاع در مورد حجم پروژه
o ارزیابی بودجه پروژه
o بررسی مدت زمان مورد نیاز برای اجرای پروژه
o دانستن محل اجرای عملیات
o توانایی و کارایی اپراتورها
o تجهیزات موجود
o مقاومت در برابر هوازدگی
o ضخامت و البته پوشش مدنظر

متناسب با شرایط پروژه باید اطلاعات دقیقی در مورد اندازه و حجم آن به دست آورید. اگر دستگاه شاتکریت دارای ظرفیت مناسب نباشد در این صورت نمی توانید از مزیت آن به خوبی بهره مند شوید. همکاران بخش فروش ما می توانند متناسب با شرایط موجود و بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته اید، مشاوره ی لازم را در اختیار شما قرار دهند. از راهنمایی همکاران ما غافل نباشید. ما به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه ی فروش انواع مختلف از دستگاه های شاتکریت در تلاش هستیم با ارائه ی خدمات مطلوب در اولویت شما باشیم. از کیفیت دستگاه خریداری شده از ما به مقدار قابل ملاحظه ای راضی خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button