نیلینگ

از نیلینگ خاک برای محافظت و ایجاد ثبات در مناطق شیب دار زمین در ساخت و سازها استفاده می شود.

شیب زمین با قرار دادن شبکه ای از میخ ها و میله های تقویت کننده فولادی در خاک مهار می شود. میخکوبی یک روش تثبیت زمین است که می تواند در سراشیبی های طبیعی یا خاکبرداری استفاده شود. این سیستم شامل سوراخ های حفاری شده برای میله های فولادی است که در قسمت شیب دار ایجاد و سپس در جای خود قرار گرفته اند.

مش به انتهای نوار وصل می شود تا صورت شیب را در موقعیت خود نگه دارد.

نیلینگ

بسته به پیچیدگی کار، میخکوبی خاک می تواند بین 80 تا 200 دلار در هر فوت مربع هزینه داشته باشد. برخی پیمانکاران از نرم افزار تجزیه و تحلیل نیلینگ یا Snail Plus برای طراحی و تکمیل فرضیات اولیه خود استفاده می کنند.

میخ کوبی یا در اصطلاح نیلینگ یک روش نوین در دهه 60 میلادی بود که توسط مهندسین اتریشی برای محکم سازی جداره تونل ها ابداع و استفاده شد. از این روش بعدها مهندسین فرانسوی و آلمانی برای مقاوم سازی شیروانی ‌ها، پایدار کردن شیب‌ ها و دیوارهای خاکی گودبرداری شده و کوله های مجاور پل‌ها استفاده کردند.

از آن پس از این روش در طرح‌ های مختلف عمرانی مانند پایدار نمودن جداره تونل ها و سازه های زیرزمینی، تثبيت شیب زمين در مقابل لغزش‌های احتمالی، سازه های شهری و گود برداری ساختمان ها و یا حتی ایستگاه های زیر زمینی و همچنین تثبيت ترانشه ‌های خط آهن و بزرگراه ‌ها، به طور گسترده استفاده می شود.

نیاز به نیلینگ یا میخ کوبی خاک پس از تهیه گزارش های تحقیقی از وضعیت خاک ایجاد شود. این گزارش ها ماهیت شیمیایی و فیزیکی خاک و مناسب بودن آن برای انجام پروژه ساختمان های عمودی را نشان می دهد. انجام این آزمایشات و خدمات میخ کوبی خاک را می توان از همان شرکت سرویس دهنده دریافت کرد.

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید روش اجرای میخ کوبی دیواره ها، با نصب میلگردهای فولادی در فواصل نزدیک به هم و در یک سطح شیبدار و یا در محل گودبرداری به صورت قائم صورت می گیرد.

دیوار نیلینگ شده

این میلگردها معمولا داخل گمانه هایی در دیواره خاکی قرار می گیرند و به منظور جلوگیری از خوردگی آنها و انتقال مناسب نیروها بین خاک و میلگرد، با دوغاب سیمان پر می شوند. نیلینگ یک سطح پایدار ایجاد می کند که توان نگهداری خاک پشت خود را دارد.

پس از نصب میلگردها، یک دیواره کم ضخامت سطحی همراه با یک لایه سبک فولادی که به صورت شبکه هایی از میلگرد هستند، سطح آن را می پوشانند. این پوشش در واقع برای جلوگیری از فرسایش سطحی خاک و به وجود آمدن سطح تمام شده مناسب تر برای ساخت و سازهای بعدی اجرا می شود و هدف مهم تر آن نیز افزایش بازدهی و عملکرد سیستم خاک تحکیم یافته است به ویژه در بخش های نزدیک به دیواره گود.

این لایه بتنی فولادی همچنین به انتقال بهتر نیروهای محرک به المان های تسلیح کمک بسیاری می کند. پوشش نهایی آن می تواند به صورت موقتی یا دائمی طراحی و اجرا شود.

شاتکریت دیوار نیلینگ شده

مزایای استفاده از نیلینگ

مزایای مرتبط با میخ کوبی خاک در سه دسته اصلی قرار می گیرد: ساخت و ساز، عملکرد و هزینه.

ساخت و ساز

نیلینگ خاک نسبت به سایر سیستم های رقیب به ردیف های کمتری احتیاج دارد. این مسئله در مورد آنکراژ زمین نیز صادق است زیرا در روش میخ کوبی خاک، سوراخ ها معمولاً نسبت به آنکراژ کوتاه تر هستند.

دیوار میخ کوبی در مقایسه با تکنیک های دیگر ساخت و ساز مانند شفت های حفاری شده که نیاز به تجهیزات نسبتا بزرگتری دارند، باعث تخریب کمتری می شوند و همچنین اثرات زیست محیطی کمتری نیز دارند.

نیلینگ خاک در مقایسه با حفاری های آماده، باعث تراکم کمتری در خاکبرداری می شود.

نصب و راه اندازی دیوارها با میخ کوبی خاک با سرعت انجام می شود.

در صورت بروز انسداد، تنظیمات آسانی بر روی شیب و محل قرارگیری نیل ها مانند تخته سنگ ها، ستون ها یا تاسیسات زیرزمینی ایجاد می شود.

میخکوبی خاک در مکان هایی که دسترسی محدودی دارند مقرون به صرفه تر است زیرا تجهیزات کوچکتر به آسانی برای انجام پروژه جمع آوری می شوند و برای فضاهای تنگ ایده آل است.

نیلینگ خاک با استفاده از تجهیزات چند منظوره نصب می شود و این تجهیزات می توانند برای سایر عناصر زیر ساختی مانند پی ریزی کردن، محافظت از سازه های مجاور و یا حساس به حرکت استفاده شوند.

تعداد نسبتاً خوبی از پیمانکاران واجد شرایط اجرای نیلینگ خاک وجود دارند و دانش گسترده ای در مورد میخکوبی خاک در میان مهندسان وجود دارد.

میخ کوبی دیوارها راحت تر از سایر سیستم های “ساخت سازه از بالا به پایین” می توانند بر منحنی ها و خمیدگی ها منطبق می شوند.

محدودیتی در ارتفاع ندارند و می توان آن را در اشکال نامنظم استفاده کرد.

در هنگام ساخت سر و صدای کمتری ایجاد می کند.

عملکرد

نیلینگ خاک نسبتاً انعطاف پذیر است و می تواند حرکات دیفرانسیل و حرکات نسبتاً زیاد را در خود جای دهد. به عبارت دیگر آنها به اندازه ای انعطاف پذیر هستند که در سازه های جدید، سازه های موقتی یا فرآیندهای بازسازی مورد استفاده قرار گیرند.

دیوارهای میخ کوبی شده در حین حوادث لرزه ای عملکرد خوبی داشته اند.

دیوارهای میخ کوبی فراوانی بیشتری نسبت به دیوارهای لنگر دار دارند زیرا تعداد عناصر تقویت کننده آنها در سطح دیواره از دیوارهای لنگردار بزرگتر است.

نوع پوششی که در دیوارهای نیلینگ اعمال می شوند، جلوه ای طبیعی تر از سایر آنها دارند و می توانند با محیط اطراف آن همخوانی داشته باشند.

می توان از آن در سازه های جدید، سازه های موقتی و یا در مراحل بازسازی استفاده کرد.

هزینه

زمان و هزینه ی قرار دادن شمع های فولادی بسیار کمتر است.

دیوارهای میخ کوبی اقتصادی تر از دیوارهای گرانشی بتونی بلندتر از 12 تا 15 فوت هستند.

میخ کوبی یا نیلینگ معمولاً از نظر هزینه نسبت به انکراژ خاک مقرون به صرفه تر است.

با استفاده از این روش از مواد و متریال کمتری استفاده می کنند.

محدودیت های نیلینگ

در پروژه هایی که معیارهای دقیق حرکت دیوارها وجود دارد، ممکن است اقدامات بیشتری برای محدود کردن انحراف لازم باشد. این الزامات باعث افزایش هزینه می شود. در صورت وجود معیارهای بسیار دقیق حرکتی میخ کوبی خاک گزینه ی مناسبی برای پروژه نیست.

وجود آب در پشت دیوار به احتمال زیاد محدودیت هایی در موقعیت، شیب و طول نیل ها به ویژه در ردیف های فوقانی ایجاد خواهد کرد. استفاده از این روش همچنین در موقعیتی که مقادیر زیادی از آب های زیرزمینی به داخل خاکبرداری جریان دارد، مناسب نیست.

تاندون میخکوبی ممکن است با انواع خاصی از خطوط ارتباطی مجاور آن (به عنوان مثال: فیبر نوری) تداخل داشته باشد.

میخکوبی خاک در برنامه های کاربردی بلند مدت دائمی برای خاک های حساس و گسترده توصیه نمی شود.

برای انجام کار به پیمانکاران متخصص نیاز است.

استفاده از دیواره های مخکوبی برای استفاده در خاک های رسنی، شن و ماسه های صاف که در آنها حداقل انسجام خاک وجود دارد، مناسب نیست.

کاربرد نیلینگ یا میخکوبی خاک

ساخت دیواره میخ کوبی خاک در بسیاری مناطق توصیه می شود و می تواند مزایای فراوانی به همراه داشته باشد، به خصوص هنگامی که گزینه دیگری در دسترس نیست. یکی از مهم ترین آنها در مورد روند ساخت نیلینگ خاک این است که شما ساخت را از بالا شروع می کنید و همزمان با حفاری، دیواره بر اساس عمق افزایش می یابد. این گزینه ای عالی برای موارد زیر محسوب می شود:

  • حفاری و شمع زنی موقتی
  • تثبیت شیب
  • ورودی های تونل
  • بریدگی های جاده
  • تعمیر و بازسازی ساختارهای نگهدارنده موجود

تفاوت نیلینگ و انکراژ چیست؟

انکراژ یا مهارگذاری خاک شباهت های بسیاری با روش نیلینگ یا میخ کوبی دارد و تفاوت اصلی آنها در اعمال نیروی پس تنیدگی برای المان تسلیح است. به زبان ساده تر در این سیستم به وسیله مکانیزمی خاص قسمتی از انکراژ مانند آرماتور یا استرند را به جای تزریق، جاگذاری می کنند. مراحل اجرایی انکراژ نیز مانند روش میخ کوبی است و گام هایی مانند خاکبرداری، حفاری، نصب میلگردها، اعمال دوغاب سیمان، بتن پاشی و نصب صفحه سر نیل و مهره را شامل می شود.

تفاوت نیلینگ و انکراژ چیست

روش اجرای نیلینگ یا میخکوبی دیوار

گودبرداری

گودبرداری اولیه باید به میزانی انجام شود که آن دیواره بتواند در مدت زمان کوتاهی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت مقاومت و پایداری خود را حفظ کند.

عمق گودبرداری برای حفظ کوتاه مدت مقاومت در حدود ۱ تا ۲ متر است. عرض گودبرداری نیز باید حداقل به میزانی باشد که بتوان ابزارهای مورد نیاز را در محل مستقر کرد. همچنین عرض مش فولادی نیز می تواند در تعیین عرض گودبرداری مؤثر باشد، بطوریکه خاکبرداری در عرض‌های بیشتر از ۱۲ متر می تواند باعث افزایش میزان تغییر شکل‌های افقی شود.

حفاری سوراخ ها

سوراخ های مورد نیاز با طول، شیب و قطر مشخص شده اجرا می ‌شوند و به صورت افقی امتداد میابند.

نصب میخ و اعمال دوغاب

حال باید میلگردهای فولادی یا همان میخ‌ ها را در سوراخ های از پیش ‌حفاری شده کار گذاشت. این میلگردها معمولا تو پر هستند اما می ‌توانید از میلگردهای تو خالی نیز استفاده کنید.

برای آن که میلگردها دقیقا در امتداد سوراخ های حفر شده باشند از ابزاری به نام مرکزکننده استفاده می‌ شود. میلگردها را در داخل مرکزکننده‌ها فرو می برند و سپس در داخل سوراخ، جای گذاری می کنند.

اگر احتمال خوردگی بالا باشد از غلاف‌ های پلاستیکی مخصوصی برای محاظت از میخ‌ ها استفاده می کنند.

سپس یک لوله دوغاب ریزی در انتهای سوراخ گذاشته شده و فضای خالی را از انتها تا ابتدا دوغاب ریزی می ‌کند. شیب این حفاری ها به مقدار کمی در پایین سطح افق قرار دارد در این صورت دوغاب به وسیله نیروی وزنی وارد شده بر آن، به خوبی در حفره‌ ها جای خواهد گرفت. این روش، از روش ‌های متداول در میخکوبی است و به آن روش دوغاب ریزی ثقلی گفته می ‌شود.

قبل رفتن به مرحله بعدی، نوارهای زهکشی ژئوکاپوزیتی را بر روی سطح گودبرداری و بین شبکه میخ‌ های بیرون آمده کار می گذاریم. این نوارها تا قسمت انتهایی گودبرداری ادامه خواهد داشت تا زه‌ آب را جمع آوری کرده و به پاشنه دیوار هدایت و سپس خارج کند.

اعمال پوشش شاتکریت موقتی

از شاتکریت برای یکپارچه کردن ابتدای میخ ‌ها و کل سیستم استفاده می شود و آن را بر روی سطح گود می پاشند. روش اجرایی معمول و متداول آن به این شکل است که از یک پوشش شاتکریتی با میزان کمی از تسلیح فولادی استفاده می کنیم.

منظور از تسلیح فولادی، شبکه مش ‌بندی شده است که از سیم‌ های به هم جوش خورده‌ به وجود می آید. طول این پانل‌ ها باید به اندازه ‌ای باشد که هر پانل با پانل کناری همپوشانی داشته باشند.

حال لایه نازک بتن شاتکریت را بر روی سطح گود می پاشیم. سپس یک صفحه پلیت فولادی را بر روی نوک میخ کار می گذاریم. برای اتصال میخ به صفحه پلیت از واشر و مهره‌ های شش گوش استفاده می کنیم. توجه داشته باشید که بتن شاتکریت 72 ساعت زمان لازم دارد تا به مقاومتی معادل ۱۰٫۵ مگاپاسکال برسد.

ساخت دیوارهای میخکوبی شده تا عمق مورد نیاز

مراحل ۱ تا ۴ را تا عمق مورد نیاز برای گودبرداری ادامه می دهیم. در هر گام از گودبرداری، نوارهای زهکشی که در انتهای گود به صورت لوله ‌ای جمع شده‌ اند، در امتداد بعدی گودبرداری گسترده می‌شوند.

پس از آن پانل‌های مش ‌بندی جدید، روی پوشش قرار می گیرد. شاتکریت که همپوشانی قابل قبولی نسبت به لایه بالایی آن دارد بر روی دیوار پاشیده خواهد شد. در پایان گود نوار زهکشی بازم هم لوله شده تا برای مرحله بعدی استفاده شود.

اعمال پوشش دائمی

شما زمانی می توانید پوشش نهایی و دائمی را بسازید که گودبرداری تا عمق مورد نیاز ادامه یافته باشد، سیستم نیلینگ در تمام سطح دیوار نصب شده و همچنین تست های لازم برای جلوگیری از هر نوع گسیختگی صورت گرفته باشد.

از پوشش دائمی زمانی استفاده می شود که از دیوار نیلینگ برای سیستم مقاوم سازی دائمی گود بهره گرفته باشند. توجه داشته باشید که برای پوشش‌های دائمی معمولا از بتن مسلح درجا، پانل‌ های پیش ‌ساخته یا همان شاتکریت مسلح استفاده شود.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.