اجرای ضد حریق

اجرای ضد حریق

حریق واژه ای عربی است که معادل فارسی آن واژه‌ آتش می باشد و به عبارتی دیگر می توانیم آن را اجرای ضد آتش بنامیم.

پرکاربردترین آن‌ها:

 • ضد حریق چوب
 • ضد حریق اسکلت
 • ضد حریق پاششی
 • ضد حریق نانو
 • ضد حریق درب
 • درب ضد حریق اتاق سرور
 • دیوار پوش ضد حریق اتاق سرور
اجرای ضد حریق

همان طور که پیشتر اشاره شد، ضد حریق به معنای (ضد آتش) یا همان (نگه دارنده در مقابل آتش یا آتش سوزی) می باشد. پوشش های ضد حریق به منظور نگه داری و محافظت انواع سازه های چوبی، فلزی و غیره در مقابل آتش و یا آتش سوزی به کار می‌رود.

پوشش ضد حریق سبب می شود تا مقاومت مواد در برابر آتش سوزی بسیار بالا رود. این نوع پوشش ها علاوه بر اینکه سبب مقاوم شدن سازه های فلزی و چوبی در برابر آتش می گردند، بعلاوه باعث می شوند تا زمان بیشتری برای عملیات نجات و یا گریز از آتش سوزی فراهم گردد.

همچنین این نوع سازه ها به هنگام آتش سوزی از گسترش آتش بر روی دیوار و یا دیوارها جلوگیری می کنند.

دانلود کتاب آموزش پوشش ضد حریق

فیلم پاشش مواد ضد حریق

در این ویدیو به محل مورد نظر (تیر و ستون) به وسیله دستگاه ضد حریق پاشش انواع مواد اجرا می شود تا بتوان در هنگام حریق از بالا رفتن دمای ناگهانی سازه جلوگیری شود.

معنی ضد حریق به انگلیسی

اگر به دیکشنری Longman مراجعه کنید، این واژه را به انگلیسی به صورت زیر معنا نموده است:

Fire Proofing

پوشش انواع اجرای ضد حریق

به جرئت می توان گفت که (ضد آتش) در تمامی زمینه ها قابل استفاده است و از لحاظ عقلانی نیز برای هرگونه کسب و کار صنعتی، لازم و واجب می باشد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی علم و بشریت به سمتی حرکت می کند که بازدهی و کیفیت کارها بالاتر برود و خطرات در محیط زندگی و با محیط کاری افراد به کمترین میزان برسد.

از بزرگ ترین خطرات که روزانه افراد و یا کسب و کارهایی شاید با آن روبرو شوند، خطر آتش سوزی می باشد. می توان حریق را به عنوان یک پدیده خانمان‌سوز نامید که اثرات جبران ناپذیری برجای می گذارد که از دیرباز تاکنون، بشر همیشه به دنبال راهکاری برای مهار سریع و به حداقل رساندن خطرات این فاجعه بوده است.

اگر بخواهیم لب کلام را بگوئیم، می توانیم بگوییم که وظیفه اصلی پوشش ضد حریق، به تأخیر انداختن گسترش آتش و کاهش خسارات مالی و جانبی است.

– همچنین می توان برای انواع پوشش ضدحریق و کاربردهای آن در جامعه به موارد زیر اشاره کرد:

 • ملات های ضد آتش که سبب محافظت در برابر حریق در سطوح داخلی و خارجی در سازه های فلزی و بتنی و یا ساختمان و…
 • در منازل ساخت شده با اسکلت فلزی، گالوانیزه و یا استیل
 • خانه هایی که با چوب و یا مصنوعات چوبی ساخته شده اند
 • پوشش های پلی استر نانو جهت حفاظت در برابر آتش سوزی های سطحی همچون فرش، موکت، پرده، مبل و…
اجرای ضد حریق

اجرای ضد حریق

مواد تشکیل دهنده پوشش های ضد حریق

 1. ور میکولیت
 2. پرلیت
 3. گچ ساختمانی
 4. مونتموریلونیت
 5. میکا
 6. کلسیم کربنات
 7. سیمان پرتلند

ور میکولیت

مواد معدنی وجود دارند بنام فیلوسیلیکاته که دانه‌هایی به‌صورت زیرمجموعه دارند با نام ورمیکولیت (vermiculite).

به‌صورت عمومی ورمیکولیت ها در دسته دانه‌های آبدار دسته‌بندی گردیده اند که این ماده در ضد حریق بودن پوشش بسیار تأثیر بسزایی دارند.

مقاومت دمایی این ماده در برابر آتش بیش از 1200 درجه سانتی‌گراد است. این ماده ازنظر خاصیت شیمیایی خنثی بوده و همین امر سبب جلوگیری از واکنش آن با سازه‌های فلزی و فولادی می‌گردد. خاصیت صد در صد معدنی بودن در این دانه‌ها از خصوصیت برجسته آن می‌باشد.

پرلیت

از ترکیب موادی همچون کلسیم، پتاسیم، منگنز، سدیم و دیگر عناصر خاک‌های آبدار پرلیت به وجود می‌آید.

این نوع از خاک به علت وجود رطوبت در آن می‌تواند عایق گرما باشد.

گچ ساختمانی

به جهت گیرش سریع المانی که در آن به کار می‌روند کمک می‌کنند، گچ نیز به‌نوعی عایق گرما شناخته می‌شود.

نقش گچ در تشکیل پوشش‌های ضد حریق تسریع گیرش فرآیند شاتکریت (گیرش بتن متشکل از سیمان، شن و ماسه) می‌باشد.

مونتموریلونیت

مجموعه‌ای از کانی‌هایی با عناصر جداگانه و با فرمول شیمیایی {(Al 1.67 Mg 0.33)[(OH)2 – Si4O10] 0.33-} .Na 0.33 (H2O)4 می‌باشد که می‌توان آن را به‌نوعی نگه‌دارنده سازه و حفظ استحکام آن در دماهای بالا، نام برد.

میکا

نوعی مواد معدنی و کانی است. این نوع از مواد، عایق صد در صد الکتریسیته و حرارت می‌باشد. یک نمونه قابل‌لمس از میکا را می‌توان در سرپیچ لامپ‌ها مشاهده کرد.

کلسیم کربنات

این ترکیب را می‌توان از پرکاربردترین‌ها در صنعت ساختمان سازی و در بخش‌های مختلف آن دانست. کلسیم کربنات با فرمول شیمیایی CACO3 نقش پرکننده (FILER) را در ساخت انواع سازه‌های ساختمانی دارد.

از دیگر وظایف این عنصر می‌توان حجم دهندگی پوشش‌های ضد حریق را نام برد. می‌توان گفت که کربنات کلسیم‌ها جزء مواد معدنی سبک بوده و به دلیل کاهش وزن کلی سازه، از آن‌ها در ساختار پوشش‌های ضد حریق نیز استفاده می‌گردد.

سیمان پرتلند

به سیمانی که دارای عناصر زیر باشد، سیمان پرتلند گفته می‌شود:

 • اکسیدهای سیلیسی
 • اکسیدهای آلومینیومی
 • اکسیدهای آهنی
 • آلومین کلسیم

این نوع سیمان، مستحکم کننده سازه و پوشش‌های ضد حریق است.

اجرای ضد حریق

اجرای ضد حریق

مصالح ضد حریق – ملات ضد حریق

درواقع ملات (مصالح) ضد حریق منبسط شونده، پایه معدنی و سیمانی برای محافظت از فولاد و بتن در آتش‌سوزی می‌باشد. ملات ضد حریق معدنی دانسیته بر پایه مواد معدنی نسوز تولید می‌گردد و حاوی مواد منبسط شونده نظیر ورمیکولیت (Vermiculite)، دولومیت، پرلیت و مصالحی نظیر ماسه منبسط شونده سبک، ملات هیدرولیکی (سیمان)، مواد کفزا و غیره می‌باشد.

از این ملات می‌توان برای محیط‌های داخلی و خارجی سطوح بتنی و فولادی به کار برد که سبب جلوگیری از رسیدن حرارت ناشی از آتش سوزی به سطح ماده اصلی می‌شود.

این نوع ملات چون دارای پایه آبی می‌باشد در محیط‌هایی که محدودیت‌های خاصی دارند (همچون بیمارستان‌ها) می‌تواند کمک فراوانی نماید.

بعد از اجرای ملات ضد حریق، ملات، منبسط می‌شود و ضخامت آن نیز تا حدی بالا می‌رود که آتش سوزی کمترین اثر بر روی سطح زیر کار را خواهد داشت.

ضمن اینکه با توجه به پایه آبی بودن ملات ضد حریق شرکت تیران تونل بیستون، این نوع ملات به دلیل اینکه پایه آبی دارند، به هنگام حریق از خود گاز خطرناکی متصاعد نمی‌کنند. این نوع از عایق‌ را می‌توان علاوه بر سطح بتن و فولاد در سطح چوب نیز به کاربرد.

پوشش ضد حریق پایه معدنی – عایق ضد حریق پایه سیمانی

پوشش ضد حریق پایه معدنی با چگالی کم (Low Density Fireproof Coating) ملاتی است که به‌منظور محافظت بتن و فولاد در برابر حریق به کار می‌رود.

می‌توان ای نوع پوشش را برای محیط‌های داخلی و یا خارجی بتنی و یا فولادی به کار برد تا سبب جلوگیری از رسیدن آتش به سطح اصلی ماده شد زیرا حرارت ناشی از آتش سوزی در صورت رسیدن به سازه‌های بتن یا فولادی سبب کاهش عمر مقاومت سازه و درنتیجه سریع‌تر خراب شدن آن‌ها خواهد گردید.

پوشش ضد حریق چگالی کم، مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد. عملکرد آن در مواقع حوادث و حریق فوق‌العاده است. این ملات را می‌توان در هر نقطه‌ای از سازه که خواستیم استفاده کرد. همچنین این ملات بیشتر از ۱۰ سال عمر دارد و در طول زمان حتی ذره‌ای از کیفیت آن کاسته نمی‌شود. همچنین ضخامت این ملات نسبت به دیگر محصولات سیمانی بسیار کمتر است.

از پوشش ضد حریق چگالی کم می‌توان در مکان‌های زیر استفاده کرد:

 • مراکز آموزشی
 • مدارس
 • دانشگاه‌ها
 • بیمارستان‌ها
 • نیروگاه‌های برق
 • مراکز صنعتی و کارخانه‌ها
 • انبارها
 • سالن‌های سینما
 • مراکز تفریحی و فرهنگی
 • ایستگاه‌های پمپ‌بنزین
 • در کلیه‌ی مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی و ایجاد حریق در آن‌ها وجود دارد

رنگ پوشش ضد حریق خاکستری می‌باشد. چگالی این ملات بین ۰٫۶ تا ۰٫۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. ضریب انتقال حرارت این پوشش ۰٫۱ وات بر متر بر درجه سانتی‌گراد است.

میزان مقاومت فشاری آن ۰٫۱ مگا پاسکال بوده و به ازای ضخامت ۱ سانتی‌متر در سطحی به‌اندازه‌ی ۱ مترمربع بایستی ۶ کیلوگرم از آن را مصرف نمود.

نکته بسیار مهم: سطحی که قرار است پوشش ضد حریق بر روی آن اجرا گردد، بایستی خشک بوده و عاری از هرگونه چربی و یا روغن باشد و روی سطح نباید هیچ‌گونه گردوغباری وجود داشته باشد. درصورتی‌که کیفیت سطح زیر کار مناسب نباشد، بایستی قبل از اجرا، سطح را مش بندی کرد.

طراحی و اجرای پوشش ضد حریق حتماً باید توسط یک گروه متخصص و مجرب انجام بگیرد که گروه تخصصی تیران تونل بیستون در خدمتگزاری آماده است.

اجرای ضد حریق

اجرای پوشش ضد حریق

رنگ ضد حریق – چوب

جنس رنگ منبسط شونده ضد حریق (Paint Intumescent) عمدتاً از نوع آلی است و ضخامت آن چند میکرون می‌باشد. پوشش رنگ منبسط شونده ضد حریق بااینکه دارای ضخامت کمی می‌باشد، در صورت وقوع آتش‌سوزی، سبب ایجاد یک‌لایه ضخیم‌تر در سطح شده و سبب محافظت جسم می‌شود.
پوشش رنگ ضد حریق در اکثر موارد بر روی مصالحی بکار می‌رود که قابلیت اشتعال دارند تا در صورت بروز حریق سبب به تأخیر افتادن آتش‌سوزی گردد.

برای این منظور لازم است یک توده متخلخل جامد از رنگ ضد حریق منبسط شونده تشکیل شود. لازمه این اتفاق این است که در مرحله اول یک ماده شیمیایی بر اثر سوختن، ماده جامدی از خود بر روی سطح جای بگذارد. ماده جامد باقی از رنگ منبسط شونده از نوع کربن است.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این رنگ دارای ترکیبات شیمیایی مختلفی است و این ترکیبات باید به‌گونه‌ای انتخاب و ترکیب شوند که بتوانند در کنار یکدیگر عملکرد محافظتی موردنظر را به نمایش بگذارند.

معمولاً چهار نوع ترکیب مختلف در رنگ ضد حریق منبسط شونده مورداستفاده قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

 1. ترکیب پلی‌هیدریک جهت تولید‌ کربن‌ در‌ حین‌ حریق
 2. عامل آب‌زدایی
 3. عامل اسفنجی کننده یا تولید گاز
 4. رزین (عامل چسباننده رنگ)

این رنگ‌ ضد حریق‌ در ضخامت حداکثر 5 میلی‌متر اجراشده و می‌توانند سازه فولادی یا بتنی را تا 2 ساعت در برابر حریق محافظت نمایند.

رنگ منبسط شونده ضد حریق زمانی‌ که در معرض آتش قرار می‌گیرد به دلیل وقوع یک سری واکنش‌های شیمیایی، گازهای خنک‌کننده‌ای آزاد می‌نماید و سبب افزایش حجم آن می‌شود و با حریق مقابله می‌کند. در ضمن رنگ ضد حریق منبسط شونده یک‌لایه عایق زغالی جهت عایق‌ سازی تولید می‌کند که ضخامت آن حتی تا 20 برابر مقدار اولیه رنگ هست.

به‌جای رنگ منبسط شونده ضد حریق مورداستفاده، فوم پف‌کرده‌ای حاوی میلیون‌ها سلول کوچک مقاوم در برابر حریق به وجود می‌آید که این فوم ضد حریق که از رنگ‌های ضد حریق منبسط شونده حاصل‌شده، به‌عنوان عایق، تماس شعله یا آتش را با سطح به تعویق انداخته و به‌عنوان یک مانع تأخیر انداز از داغ شدن سریع و احتراق سطح زیرین جلوگیری به عمل می‌آورند.

کفپوش ضد حریق

روکش اپوکسی کف و هاردنر مربوطه از سری محصولاتی است که بر پایه رزین اپوکسی بیسفنول و هاردنر پلی آمینی تغییر شکل یافته و سپس تولید و ارائه می‌گردد.

در این محصول از هیچ‌گونه حلال و رقیق کننده های غیر واکنش گرا استفاده نمی‌گردد و همین عامل موجب می‌شود که ساختار پلیمری محصول پس از واکنش به‌صورت ثابت و پایدار باقی بماند.

با توجه به خصوصیات برجسته شیمیایی، مکانیکی، الکتریکی و حرارتی این محصول بهترین انتخاب برای پوشش سطوح صنعتی بوده و علاوه بر آن با توجه به امکان اجرای روکش به‌صورت یکپارچه و بدون درز و همچنین خصوصیات ضد میکروبی آن، می‌تواند به‌عنوان مناسب‌ترین پوشش بهداشتی مورداستفاده قرار گیرد.

با توجه به خصوصیات مکانaیکی برجسته و قابلیت هدایت جریان الکتریسیته ساکن، امکان به‌کارگیری محصول، در پوشش کلیه سطوحی که هدایت الکتریسیته ساکن در آن بسیار مهم است، میسر می‌باشد.

از دیگر خصوصیات برجسته آن می‌توان به مقاومت حـرارتی، شیمیائی و مکانیکـی مطلوب این محصول اشاره کرد. در ساختار این محصول از هیچ‌گونه حلال و رقیق‌کننده غیر واکنش گرا استفاده نگردیده و همین امر موجب می‌گردد که کیفیت محصول در درازمدت ثابت باقی بماند.

اجرای ضد حریق

اجرا پوشش ضد حریق – شرکت پوشش ضد حریق – قیمت اجرا پوشش ضد حریق

شرکت تیران تونل بیستون در زمینه تولید و فروش انواع دستگاه‌های شاتکریت، بتن پاش، ملات پاش و دستگاه ضد حریق سابقه و خوش‌نامی بالایی را داراست.

برای اخذ اطلاعات بیشتر در زمینه استعلام قیمت و یا عقد قرارداد می‌توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

02155278242 دفتر مرکزی

09121583634 مدیریت

09124543946 مدیر اجرایی

مشاهده پروژه های انجام شده توسط شرکت تیران تونل بیستون

اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی – سازه فلزی

طراحان و محاسبان سازه بایستی لزوم محافظت اسکلت ساختمان و سازه با پوشش ضد حریق سازه فولادی در برابر حریق را به‌عنوان مهم‌ترین قسمت محافظت غیرعامل در نظر بگیرند.

 اجرای پوشش ضد حریق سازه‌های فلزی، یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های محافظت سازه در رشته مهندسی محسوب می‌شود. در این روش، بیشتر ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه جهت محافظت قاب‌های سازه‌ای در مقابل حریق توسط پوشش ضد حریق سازه فولادی پوشش داده می‌شوند.

دیوارها، سقف و کف سایر موارد مقاوم‌سازی غیرعامل در مقابل حریق می‌باشند که در موارد و کاربری‌های خاص، عایق سازی می‌شوند.

مطابق دستورالعمل ISO و BS 476 فلز آهن بدون پوشش ضد حریق سازه فولادی در مدت‌زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 500 درجه می‌رسد که این دما، نقطه خمش فلز آهن بوده و طبق مطالب فوق 50 درصد مقاومت خود را از دست خواهد داد. در اکثر پروژه‌ها همچون نیروگاه به علت بالا بودن خطر حریق و آتش‌سوزی نیاز است تا سازه به‌خصوص سازه‌های فلزی توسط پوشش ضد حریق نسبت به حریق احتمالی مقاوم سازی شود.

شرکت تیران تونل بیستون باسابقه‌ای درخشان در این زمینه، در خدمتگزاری آماده است. با ما تماس بگیرید.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.