مواد پایه معدنی چیست؟

پوشش های پایه معدنی یا مواد پایه معدنی به عنوان پوشش های محافظت کننده در برابر آتش سوزی است و برای تمامی قسمت های داخلی و خارجی ساختمان ها نیاز است تا زمان گریز بیشتری فراهم شود و حداقل هیچ ضرر جانی نداشته باشد.

پوشش های ضد حریق از نفوذ آتش به سطح زیرین جلوگیری کرده و مواد تشکیل دهنده آن ها: ورمیکولیت، پرلیت، پشم سرباره، سیمان پرتلند و سنگ گچ می باشد. موادهای موجود در این ماده های معدنی بر اثر حرارت، لایه مذاب شیشه ای تشکیل می دهند تا این لایه حرارت را جذب کرده و باعث کاهش دما شود.

پوشش های محافظت کننده در برابر حریق به روش اسپری یا پاششی قابل اجرا هستند و بر روی تمامی سطوح بتنی، فلزی، مخازن عمودی، افقی و کروی اجرا میشوند و در سطح فولاد چسبندگی بسیار بالایی دارند.

سیمان و بتن با توجه به دانسیته بالا در ساختمان هایی با طبقات بالا اجرا شوند با اضافی زیادی روی ساختمان تحمیل می کنند درحالی که کلیه پوشش های معدنی به دلیل دانسیته پایین (0.3 تا 0.8 گرم بر سانتی متر مکعب) بار زیادی روی سازه تحمیل نخواهند کرد.

ورمیکولیت

علاوه بر این میزان مصرف این مواد با توجه به ضخامت پایین اجرا در مقایسه با بتن و سیمان مقرون به صرفه است. به کارگیری سیمان یا بتن به عنوان پوشش های ضد حریق تابع هیچ استانداردی نیست و صرفا به جهت ارزان بودن آن استفاده می شود.

در حالی که پوشش های محافظت کننده در برابر حریق پایه معدنی تا دمای 1200 درجه سانتیگراد در برابر حریق های هیدروکربنی و سلولوزی از 1 الی 4 ساعت دوام خواهند داشت که این موضوع در لابراتورهای مجهز بر اساس استاندارد های بین المللی نظیر UL 1709 (پتروشیمی)، UL 263 (ساختمانی)، ASTM E119، BS 476، NFPA 251 و… تست و تائیید شده است.

فیلم پاشش مواد پایه معدنی

انواع پوشش های معدنی ضد حریق

پرلیت
  • پوشش ضد حریق از نوع ورمیکولیت

این پوشش ضد حریق که بر پایه مواد معدنی پاششی ضد حریق بوده و بسیار سبک می باشد و در برابر حریق هیدروکربنی تا دمای 1200 درجه و در حدود 4 ساعت مقاومت از خود نشان می دهد. این پوشش در مقابل شوک انفجار نیز مقاوم بوده و امتیاز زیادی در نوع پوشش ضد حریق دارد.

  • پوشش ضد حریق از نوع گچ

پوشش ضد حریق بر پایه گچ نیز در برابر حریق مقاوم بوده و نحوه اجرای آن به شیوه ماله کشی یا پاششی است. در این نوع مواد نباید برای استفاده در اجزای خارجی استفاده کرد به دلیل هوازدگی و رطوبت، اما استفاده در مصارف داخلی هیچ گونه مشکلی ندارد. هچنین این نوع پوشش گچ امکان استفاده به صورت پانل های از پیش ساخته در اندازه های مختلف را دارد.

  • پوشش ضد حریق از نوع پشم سنگ

نوع دیگر این مواد پشم سنگ هستند که جزء خانواده عایق های گرم می باشند و از الیاف ظریفی تشکیل شده اند. ماده اصلی اولیه برای ساخت این نوع الیاف پشمی سنگ آتشفشانی بازالت از خانواده سنگ های آذرین و دولومیت می باشد که در کشور به وفور یافت می شوند. پشم سنگ از نظر شیمیای خنثی میباشد و باعث خوردگی سطح نمی شود.

مزایای استفاده از پوشش مواد پایه معدنی

  • دارای مقاومت بالا در برابر حریق
  • مقرون به صرفه
  • سهولت اجرا و سرعت بالا
  • مقاومت در برابر سایش و فرسایش
  • مقومت در برابر خوردگی
  • سبک بودن
  • قابلیت اجرا بر روی انواع سازه
کربونات کلسیم

[yasr_visitor_votes size=”large”]

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.